Zaman – En kıymetli sermayemizi nasıl tüketiyoruz!

 

Herkes gününü 24 saat yaşıyor. Keşke bunu değiştirme şansımız olsaydı ama ne yazık ki yok! Bu nedenle bize verilen kısıtlı zamanı en etkili şekilde kullanmak mecburiyetindeyiz. Biz buna zaman yönetimi diyoruz ve hayatınızın her döneminde zamanımızı yönetmek zorundayız.

Zamanını satabilirsin, ama asla geri satın alamazsın” Paulo Coelho

Üstadın da dediği gibi, zaman asla geri satın alamayacağımız en değerli hazinemiz. Elbette gündelik hayatımızda, bu sermayenin bir kısmını zorunlu olarak harcıyoruz. Mesela iş, okul, aile, fiziksel ihtiyaçlar vs vs… Ama bir de bunlardan arta kalan zamanımız var ki işte bu gün bunu nasıl daha etkili şekilde kullanmamız gerektiğinden bahsedeceğiz.

İşte sizler için , zamanı daha etkili kullanma adına 5 öneri. Sizlerin de kendinize ait önerileriniz varsa lütfen yorum olarak yazın, onları da derler başka bir yazıda kaleme alırım. İyi okumalar…

Daha az uyuyun!

Az uyumak derken hemen kaşlarınız çatmayın lütfen. Demek istedim, sağlık açısından size yetecek kadar uyuyun. Yapılan çalışmalar, sağlıklı bir ömür için 5-7 saat arasında uyumamız gerektiğini söylüyor. Bak yine kaşlar çatıldı! Biliyorum size yetmez 7 saat falan. Ama aynı çalışma şunları da söylüyor: Uyku, sinir sistemini rahatlatan diğer uyarıcılar gibi, dozu arttıkça, arttırma eğiliminde olduğumuz bir rahatlama aracıdır. Yani senin anlayacağın uyudukça uyuyacağın gelir, bir gün bakarsın 10 saat bile yetmez olmuş. Bu nedenle başlarda zor olsa da kendinizi az uyumaya ve uyuduğun bu az uykunun nitelik açısından kaliteli olmasına dikkat edin.

Zorunlu zamanları değerlendirin!

Her insanın hayatında zorunlu zamanlar vardır. Örneğin her gün işe giderken metrobüste geçen 40 dakika sizin telafi edemeyeceğiniz bir vakit. Ya da banyoda, serviste, dişçide sıra beklerken vs vs… Peki bu zaman dilimlerinize, günlük hayatta yaptığınız ya da yapmanız gereken işleri sıkıştırsanız güzel nasıl olur? Böylece gün içinde size daha fazla zaman kalır. Bir arkadaşım işe giderken ve gelirken harcadığı bir buçuk saati, dil öğrenme işine ayırmış ve 14 ay gibi bir sürede İspanyolca öğrenmişti. Kesinlikle bu konuyu düşünün derim.

“Hayır” demesini bilin!

Hayata neresinden bakarsanız bakın, bu hayat size ait ve başkaları için feda edemeyecek kadar az vaktiniz var. Elbette sevdiklerinize, işinize, ideallerinize vakit ayıracaksınız. Ama salt başkalarını memnun etmek için, o kırılmasın diye, şu üzülmesin diye de zamanınızı boşa harcama lüksünüz yok. Bu nedenle sizi alıkoyan gereksiz ne varsa, “hayır” deyin ve önünüze bakın.

Plan yapın!

Para işleri konuşulduğu zaman uzmanların ilk tavsiyesi,  ” harcamalarınızı yazın ve bir plan dahilinde harcama yapmaya çalışın” olur. Tıpkı para ekonomisinde olduğu gibi, zaman ekonomisinde de en önemli unsurlardan biri zamanı planlamak ve her işe gerektiği kadar vakit ayırmaktır. Çok genel hatlarıyla ayınızı, biraz daha detaylı olarak haftanızı ve son olarak en ince ayrıntısına kadar gününüzü planlamaya çalışın. Göreceksiniz ki önceden “bir günde asla bitiremem” dediğiniz ne işler halledeceksiniz.

Zaman hırsızlarına kapınızı kapatın!

Modern hayatta bazı şeyler var ki tek amaçları elimizdeki zamanı çalıp bunu nakde çevirmek. TV, internet, sosyal-medya ve daha neler neler. Elbette sizin de herkes gibi biraz kafanızı dağıtmaya hakkınız var. Ama biraz, gerçekten biraz… Zaman hırsızı bu gibi şeylere kapılarınızı sıkı sıkı kapatın ve kendinizi ufak bir çocukmuş gibi sınırlandırın. Günde sadece 45 dakika sosyal-medya veya yarım saat televizyon gibi…

 

Yazılanları beğendiysen lütfen  paylaş veya  ekleyeceklerin varsa yorum yaz .

 

Bunları da seveceksiniz

Yorum Yazın