İngilizce Öğrenmek Neden Zor [değil] ?

İngilizce öğrenmek zor mu değil mi herkese göre değişen bir görüş.Bana göre İngilizce öğrenmek hiç de zor değil. Eğer öyle olsa bunu çocuklar yapamazdı.

Şimdi Ailesiyle beraber küçük yaşta İngiltere’ ye ya da Amerika’ya giden çocukları düşünelim – ana okulunda, ya da ilkokulda bir yıl gibi kısa bir sürede ana dillerine ek olarak , her şeyi anlayabilecek ve her şeyi anlatabilecek kadar İngilizceyi öğreniyorlar..

Yani dil öğrenmek aslında tam anlamıyla çocuk oyuncağı. Düşünsene daha çarpım tablosunu bile bilmeyen bir çocuktan bahsediyoruz ki o bile bu dili öğrenebiliyorsa, sen halen nasıl bunun zorluğundan bahsedebilirsin?

Zor değil derken kolay da demedik, yanlış anlaşılmasın. Sadece zor kelimesi tam anlamıyla bu durumu karşılamıyor.

Çünkü bir şeye zor dediğimizde yapamıyorum, beceremiyorum, aklım almıyor, kapasitem yetmiyor gibi kavramlar da peşinden geliyor. Ama bunların tamamı İngilizce öğrenirken mazeretten ibaret.

İngilizceyi veya başka bir dili öğrenmek zor değil zor olmasına ama biraz zahmetli diyebiliriz. Yani emek, süreklilik, düzen ve irade istiyor. Yani zahmet çekmeniz gerekiyor.

Bunu aslında kilo vermeye , spor salonunda forma girmeye çok benziyor. Yapmanız gerekenler çok basit ama bunları yapacak iradeyi gösterip sürekli şekilde yapmak zahmetli bir iş.

Spor hocanızın size hazırladığı programa bir bakın. Haftada 4 gün salona gitmeniz ve size verilen 45 dakikalık hareketleri belirtilen sayılarda yapmanız gerekiyor.

Bunun nesi zor söyler misin? Ama spor salonlarına bir gidin bakalım kaç kişi ideal vücut ölçülerinde acaba? Çünkü yapılması gerekenler çok kolay olsa da bunları yapacak iradeyi gösterip, düzenli ve sürekli bir şekilde yapmak zahmetli bir süreç. Bu nedenle pek azımız bunu becerebiliyor.

Ya da kilo vermekten bahsedelim. Diyetisyenin verdiği şeyleri yemek ve haftada 3 gün sabah yürüyüşleri yapmak ne kadar zor olabilir ki? Ama işte zahmet çekmeyi bilmeyenler için ulaşılması zor hedefler bunlar.

Bu nedenle İngilizce öğrenemiyorum, beceremiyorum, benim dil zekam yok gibi komik mazeretlerin arkasına sığınmayın ve bu işi yapmak istiyorsanız zahmet çekmeyi öğrenin.

Öncelikli olarak miktarı tamamen size bağlı ama emek vermeniz şart, kimse durduğu yerde, emek harcamadan bir dil öğrenemez.

Sürekli ve kesintisiz bir öğrenme süreci olmazsa olmaz. Nasıl ki bir hafta diyet yapıp bir hafta yapmadığınızda kilo veremiyorsanız, dil öğrenme sürecinde de süreklilik çok önemli.

Bu süreci belli bir plan ve düzen içerisinde yürütmeniz şart. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerine ihtiyaçlarınız ölçüsünde ağırlık vermeli, dil bilgisi çalışmalı ve kelime bilginizi artırmalısınız. Tüm bunları ister kendiniz planlayın isterseniz bir uzmandan destek alın ama bir şekilde bir düzen içinde hareket etmeniz şart.

Başlarda da söylediğimiz gibi dil öğrenmek bir irade işidir. Bebeklerin ana dillerini öğrenirken ne kadar da istekli ve ısrarcı olduklarını bir hatırlayın. Usanmadan nesne isimlerini soran, öğrendiği şeyleri defalarca tekrar eden ve kimseyi bulamadığında kendi kendine konuşan o ufaklıkları örnek alın. Onların bilmeden gösterdikleri bu irade, kısa sürede ana dillerini öğrenmelerini sağlar.

Yani sözün özü emek olmadan yemek olmuyor. Fakat dil öğrenmek asla zor değil, yeteri kadar emek verirseniz hepiniz bunu yapabilirsiniz.

Sizin de bu konu hakkında bir fikriniz varsa aşağıya yorumlarınızı paylaşırsanız okumaktan keyif alırız.

 

Bunları da seveceksiniz

Yorum Yazın