Araç Kullanırken Telefona Dokunma!

Bildiğiniz gibi ülkemizde araçla seyir halindeyken cep telefonu ya da araç telefonu ile konuşmak yasak. Eğer böyle bir durum tespit edilirse, 95 TL para cezası ödemek durumundasınız. Fakat malumunuz teknoloji hızla ilerliyor ve insanlar artık cep telefonlarını neredeyse konuşma dışında her iş için kullanıyor.İnternet bankacılığından sosyal medyaya, oyun oynamaktan mesaj yazmaya kadar sayısız işlevlere sahip akıllı telefonlarımız, pek de akıllı olmayan sürücülerin elinde deyim yerindeyse kazalara davetiye çıkarabiliyor. İşin komik tarafı  seyir halindeyken konuştuğunuzda 95 TL ceza öderken, bunun dışında telefonunuzla ne yaparsanız yapın bir ceza ödemeniz söz konusu değil. Yani telefonunu koy dizinin üstüne ister mesaj yaz, istersen video izle orası senin “yeteneğine” kalmış. Ama bu saçmalığa bir dur deme vakti geldi de geçiyor bile.

Emniyet kemeri takılı olmadığında uyarı veren sistemlerden, neredeyse sürücüsüz otomobillere varana kadar her türlü yeniliği geliştiren otomobil endüstrisi, şu araçtayken telefonla oynayanlar için bir çare bulamadı. Bir şekilde bu işe el atılmalı ve sürücülerin olduğu kadar trafikteki herkesin hayatını tehlikeye atan bu soruna bir çare bulunmalı.

Yazının başında da bahsettik ya, trafik kurallarımız bu yeni sorunlara cevap veremiyor. Fakat bazı ülkeler bu durumun farkına erken varmışlar.  Britanya ‘ da 1 Mart 2017 itibariyle yürürlüğe giren trafik yasasına göre, trafikte seyir halindeyken akıllı telefon ya da navigasyon cihazı  kullanan, dokunan, kulaklıkla bile olsa konuşan kişiler, tespiti halinde 200 Sterlin ve 6 ceza puanı ile cezalandırılacaklar. Ülkemizde de benzer yasa güncellemelerinin hızlı bir şekilde yapılması ve tanıtım faaliyetleri ile sürücülerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Bunları da seveceksiniz

Yorum Yazın