Robotlar Beni İşimden Edecek mi?

Son dönemde özellikle yapay zeka alanında yapılan çalışmaların artmasıyla gelecekte bazı mesleklerin yok olacağı ve bu işleri yapanların mesleklerini robotlara kaptıracağı yönünde görüşler ortaya atılmaya başladı.Büyük bir bölümü abartıdan ibaret olsa da, gelecekte robotlara kaptıracağımız işler olduğu doğrudur. Hatta bununla ilgili  willrobotstakemyjob adında bir site bile kurulmuş durumda. İngilizce hizmet veren siteye girip mesleğinizin yakın gelecekte robotlar tarafından ele geçirilip geçirilmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Biraz fantezi ürünü olduğundan mıdır bilmem, bu tip konular toplumda çok ilgi görüyor. Açıkçası ben bile siteye girip mesleğimi sorguladım. Ama robotlar şöyle dursun, pek çoğumuzu bekleyen daha büyük mesleki riskler var.

Teknolojik gelişmelerin en görünür  tarafı belki robotlar ve belki de biz bu nedenle görüneni konuşuyoruz. Fakat buz dağının görünmeyen bir bölümü daha var ki o çok daha büyük ve tehlikeli. Zira teknolojik gelişmeler toplumu yavaş ama derinden değiştirmekte. Bu nedenle pek çoğumuz, belki robotların müdahalesiyle değil ama, işimizi gelecekte ya yapamayacağız ya da şu an yaptığımızdan çok farklı şekilde yapacağız.

Örneğin televizyonculuk, müzik yapımcılığı, gazetecilik gibi meslekler çoktan bu bahsettiğimiz değişimi hissetmeye başladılar bile. Baskıyı bırakıp sadece dijitale geçen gazeteler, muhabire para ödemek yerine “Whatsapp İhbar Hatttı” kullanan haberciler, sadece internet için çekilen diziler, sadece online mecrada yayınlanan şarkılar vs. Tüm bunlar daha başlangıç bence. Çok fazla zaman geçemeden bu dönüşüme herkesin ayak uydurduğunu ve bildiğimiz manasıyla bir televizyonculuk veya gazetecilik anlayışının kalmadığını göreceğiz.

Bu ve benzeri örnekler çoğaltılabilir. Bundan 20 yıl önce, gelecekte evlerimizde telefon olmayacak desek herhalde kimse inanmazdı. Ama artık yeni nesil ev telefonu kavramını bilmiyor ve zaten kullanmayı da düşünmüyor.

Kısacası tıpkı insanlar gibi toplumlar da gelişiyor, değişiyor ve dönüşüyor. Yaptığınız iş toplumla ne kadar bağlantılıysa, işinizin değişmesi ya da dönüşmesi de o kadar hızlı olacaktır.  Bu yüzden kariyer planınızı yaparken ve kişisel gelişimizi sağlarken bunlara özen göstermeniz gerekir.

Saygıyla, sevgiyle…

Bunları da seveceksiniz

Yorum Yazın