Kıyafeti Nedeniyle Atıldı

Giydiği kıyafet yüzünden alışveriş merkezinden zorla atılan kıza sosyal medyadan destek mesajları yağıyor.

Yer A.B.D’nin  Michigan Eyaleti. Hannah Pewee isimli bir genç kız, aşırı sıcak seyreden havalara uygun olarak, yazlık şort ve askılı bir üst ile sokağa çıktı. Bir süre sonra  Woodland Mall adındaki alışveriş merkezine giden talihsiz kız, hayatının şokunu yaşadı. AVM görevlileri, genç kızın kıyafetinin kamuya açık alanlar için “ahlak dışı” olduğunu ve bu nedenle AVM’yi terk etmesi gerektiğini söyledi. Büyük bir şaşkınlıkla onlara direnen genç kız, zorla dışarı çıkarılmaktan kurtulamadı.

Yaşadıklarını sosyal medya hesabında paylaşmasını takiben, binlerce destek mesajı alan ve bunu da ayrı bir teşekkür mesajı ile cevaplayan Hannah, benzer olayların bir daha yaşanmaması için bu olayı paylaşmak istediğini belirtti. ( Kaynak: http://www.viralthread.com/woman-kicked-out-of-mall-for-wearing-inappropriate-outfit-thats-not-inappropriate-at-all)

Şimdi yukarıda olayın ayrıntılarını okuduk. Benzer konular şu anda ülkemizde de gündemde olduğu için bu paylaşımı yapmak istedik. Görüldüğü üzere bu tip çirkin olaylar her an her yerde her her şekilde karşımıza çıkabiliyor. Bunu özellikle belirtiyoruz zira yaşanan mağduriyetler çoğu zaman siyasi, sosyal veya etnik kısır tartışmaların malzemesi haline gelip, unutulmaya yüz tutuyor.

Bu veya benzeri olayları kınamak ya da lanetlemek için, maruz kalan bireyin;

Kadın mı Erkek mi

Müslüman mı gayrimüslim mi

X siyasi görüşten mi Y siyasi görüşten mi

A şehirden mi B şehirden mi

X etknik kökeninden mi Y etnik kökeninden mi

A ülkesinden mi B ülkesinden mi

Zengin mi fakir mi

Homeseksüel mi heteroseksüel mi

olduğuna baktığımız sürece korkarım mi bu çirkinlikleri yapanlar galip gelmeye devam edecekler. Çünkü insanlığa karşı işlenen suç insanlık suçudur. Neden bunu alt maddeler halinde ele alıp sahipleniyoruz. Yani neden sadece insan olduğu için bir olayın karşısında duramıyoruz. İlle de “bizden” birisi mi olması lazım? İlle de “bizim” gibi mi olması lazım? Yani örnek vermek gerekirse;

Kadına şiddet ülkemizin problemi de çocuğa şiddet değil mi? 

Çocuğa şiddet yaygın da yaşlıya şiddet yaygın değil mi?

Kıyafet tercihi için saldırıya uğrayan kadın mağdur da, erkek değil mi?

Kocasından şiddet gören ve hatta öldürülenler kadınlar insan da, aile şiddeti yüzünden ölen çocuklar insan değil mi?

Şort giyenlere saldırı oluyor da giymeye olmuyor mu?

Kadınlar tacize uğruyor da erkekler uğramıyor mu?

Mobbing yapan erkekler var da, kadınlar yok mu?

Bu yüzden herkese sesleniyorum. Etrafınızda insan haysiyet ve onuruna, canına, haklarına, özgürlüğüne karşı işlenen hangi suç varsa mazeretsiz onun karşısında olun.

Televizyonlarda karısından dayak diyen koca haberlerine gülmeyin.

Müslüman olmayan ülkelerde de kadına baskı ve şiddet olduğunu unutmayın.

Sesleri çıkmıyor diye çocuğa karşı uygulanan şiddeti görmezden gelmeyin. Karısını döven adama gösterdiğiniz tepkiyi çocuğunu döven kadına da gösterin. ( Bu arada lütfen dövmenin tanımını tekrar yapmayın. Terlikle vurmak, çimdiklemek,  itip kakmak, poposuna vurmak bile dövmektir. İlle de bir yerinin kanaması gerekmez)

Geçmişi nasıl olursa olsun her bireyin insanca muameleyi hak ettiğini unutmayın. “Oh olmuş, sana müstahak zaten, ne işin var orada” gibi mazeretlere sığınıp haksızdan yana olmayın.

Sonuç olarak hepimiz insanız ve insanlığa ne kadar sahip çıkarsak  dünya o kadar yaşanabilir bir yer olacaktır.

Bunları da seveceksiniz

Yorum Yazın